Sokół-skrzydlata Tesla Model X chroniona przez zaawansowaną nanotechnologię

Tesla Model X to w pełni elektryczny samochód sportowo-użytkowy, jakiego jeszcze nie było. Po pierwsze, ma wyjątkowy zasięg, jak na pojazd elektryczny, wynoszący około 351 mil. Po drugie, jest wyjątkowo szybki. Czy kiedykolwiek słyszałeś, że SUV osiąga prędkość 0-60mph w mniej niż trzy sekundy? Teraz już tak! Nie jest to też mały SUV - pomieści siedem dorosłych osób oraz wszystkie niezbędne rzeczy, których można oczekiwać od SUV-a. Kolejną niezwykłą cechą są tylne drzwi pasażera Falcon Wing, nadające SUV-owi futurystyczny wygląd rodem z epoki kosmicznej (choć nie wyglądałby on nie na miejscu w odcinku Battlestar Galactica lub Buck Rogers!). I oczywiście, ma wbudowany pełny sprzęt do samodzielnej jazdy - to, czy zdecydujesz się na oprogramowanie, zależy od Ciebie.

tesla

Jest to również niezwykle bezpieczny samochód, wspomagany przez różne funkcje charakterystyczne dla modeli elektrycznych. Nie ma zbiornika na benzynę, więc w razie wypadku ryzyko spalenia jest znacznie ograniczone. Akumulator elektryczny jest zamontowany w podłodze, co obniża środek ciężkości i zmniejsza ryzyko przewrócenia się pojazdu o połowę, dzięki czemu Tesla Model X jest bezpieczniejsza niż inne pojazdy w tej klasie. Tesla twierdzi również, że umiejscowienie akumulatora wzmacnia ochronę przed uszkodzeniami powstałymi w wyniku zderzeń bocznych, podczas gdy duży bagażnik (z przodu samochodu) działa jak strefa zgniotu w przypadku zderzeń czołowych. Choć Tesla nie przeszła jeszcze testów NCAP, jej własne wyniki testów bezpieczeństwa wskazują, że Model X powinien otrzymać najwyższe noty w każdej kategorii - co jest pierwszym tego typu osiągnięciem dla samochodu sportowo-użytkowego.

Wszystko w samochodach Tesli zostało zaprojektowane z myślą o zapewnieniu zaawansowanych wrażeń z jazdy. Wysoka, panoramiczna szyba przednia zapewnia doskonały widok do przodu i do góry, a jednocześnie jest przyciemniana, aby ograniczyć odblaski słoneczne. Dbałość o szczegóły dotyczy również rozmieszczenia foteli w drugim i trzecim rzędzie, zaprojektowanych tak, aby zapewnić każdemu pasażerowi wystarczającą swobodę manipulacji fotelem zgodnie z jego wymaganiami. Tylne siedzenia składają się na płasko, aby zapewnić dodatkowe miejsce do przechowywania, a środkowy rząd składa się do przodu, ponownie w celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni bagażowej. Drzwi Falcon Wing umożliwiają łatwy dostęp nawet wtedy, gdy samochód jest zaparkowany w ciasnym miejscu, a ich umiejscowienie znacznie ułatwia wkładanie dzieci do fotelików - koniec z uderzeniami w głowę - coś, z czym rodzice na całym świecie będą mogli się utożsamić!

Tesla twierdzi, że oprogramowanie autopilota zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa niż ten, którego można oczekiwać od ludzkiego kierowcy. W najnowszej aktualizacji poprawiono wrażliwość na warunki ruchu drogowego, w których trzeba się zatrzymać. Technologie bezpieczeństwa czynnego, w tym unikanie kolizji i automatyczne hamowanie awaryjne, są teraz dostępne jako aktualizacje over-the-air. Krótko mówiąc, Model X jest spojrzeniem w przyszłość. Właściciel tej Tesli Model X zdecydował się na oprogramowanie do samodzielnej jazdy i cieszy się wolnością, jaką ono oferuje, zwłaszcza gdy w samochodzie są dzieci i podczas długich podróży po kontynencie. Z włączonym autopilotem, przyszłość nadeszła!

Po przejechaniu zaledwie kilku mil, Model X trafił do studia detailingowego UF's Brands Hatch Detailing Studio w celu zapewnienia ochrony nowego samochodu wraz z opcjonalną aktualizacją uszczelniacza "Platinum". Ponieważ samochód porusza się po typowej wiejskiej drodze, był pokryty błotem i brudem, szczególnie pod nadkolami. Oprócz ochrony lakieru, właściciel zdecydował się również na pokrycie szyb i zmianę koloru felg na czarny satynowy, a następnie ich zabezpieczenie.

Pierwszą czynnością było odkażenie i dokładne oczyszczenie.

Nadkola zostały umyte strumieniem wody, aby usunąć większe kawałki błota.

Karoseria i koła zostały oczyszczone z zanieczyszczeń żelazem przy użyciu Bilt-Hamber Korrosol, a następnie odtłuszczaczem w celu usunięcia tłustych osadów i odprysków oleju napędowego. Na karoserii, a w szczególności za nadkolami, zebrała się duża ilość smoły, którą usunięto przy użyciu Gtechniq W7 Tar & Glue Remover. Pianka Bilt-Hamber Auto Foam została grubo rozpylona na nadkola i na cały samochód.

Piana została spłukana, a Model X umyty przy użyciu metody dwóch wiader, dwustronnej maty do mycia z merynosów Ulti-Mitt oraz Gtechniq G-Wash, czystego szamponu, który spłukuje się bez pozostałości, dodatków i środków zwiększających połysk, które mogłyby zakłócić działanie końcowego uszczelniacza.

Po spłukaniu piany, filtr Aqua Gleam De-ionising Water Filter został podłączony do węża, aby zapewnić końcowe spłukanie czystą wodą. Następnie samochód został wprowadzony do studia detailingowego. Felgi zostały zdjęte i przekazane do renowacji. Lakier został lekko wypolerowany ręcznie przy użyciu Menzerna Final Finish 3000 (dawniej PO85U) w celu usunięcia lekkich swirli i wzmocnienia połysku przed uszczelnieniem. W celu zapewnienia, że lakier jest całkowicie wolny od pozostałości politury i olejów, zastosowano środek do usuwania pozostałości Nanolex EX. Proces ten pozwala uszczelniaczowi na utworzenie większej liczby wiązań z powierzchnią, co zwiększa jego trwałość.

Kolekcja Kamikaze ENREI jest profesjonalnym dwustopniowym systemem uszczelniającym. Opracowywany przez wiele lat z wykorzystaniem japońskiej koncepcji "Kaizen", polegającej na ciągłym doskonaleniu poprzez małe zmiany, ENREI jest powłoką ceramiczną nowej generacji.

Lakier bazowy ENREI nr 1 działa jak podkład, który łączy się z lakierem bezbarwnym i zachęca lakier nawierzchniowy nr 2 do skutecznego wiązania się z nim, zapewniając całkowicie jednolitą powierzchnię. Powłoka wierzchnia zapewnia ochronę hydrofobową, odpychając wodę, brud i oleje. Zabezpieczone powierzchnie pozostają dłużej czyste, a zanieczyszczenia nie przywierają tak dobrze do powłoki, co sprawia, że mycie jest proste i łatwe. Powłoka wierzchnia zapewnia również wspaniały, cukierkowy połysk. W celu zapewnienia maksymalnej wydajności i trwałości, należy przestrzegać ścisłych protokołów aplikacji, a także kontrolować środowisko. Z tych powodów ENREI jest dostępny tylko dla przeszkolonych studiów detailingowych Kamikaze Collection.

Aby zachęcić wodę deszczową do zbierania się i spływania, Gtechniq G1 ClearVision został zastosowany na wszystkich szybach, w tym na panoramicznej szybie przedniej. Impregnowane powierzchnie odpychają wodę, dzięki czemu jazda staje się mniej męcząca podczas złych warunków pogodowych.

Felgi zostały przemalowane na czarny satynowy kolor. Aby zabezpieczyć wykończenie, zastosowano Gtechniq C5 Alloy Wheel Armour. C5 jest powłoką opartą na nanotechnologii, która tworzy chemiczne wiązanie z felgą i staje się jej nową powierzchnią. Jako taka, C5 zapewnia odporną na wysokie temperatury barierę, która nie ulega spaleniu lub zmyciu, a także odpycha wodę, brud, oleje i brud drogowy.

Felgi zostały odtłuszczone przy użyciu Gtechniq Panel Wipe, a następnie pokryte warstwą C5 Wheel Armour, starannie wypolerowaną przy użyciu bezszwowych mikrowłókien. Normalnie C5 potrzebuje około 12 godzin zanim będzie gotowy do zmierzenia się z żywiołami, ale w tym przypadku czas utwardzania został skrócony dzięki zastosowaniu lamp podczerwieni.

Autor

Karol Cisoń

Redakcja chemadex.com.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@chemadex.com.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją

Czym jest auto detailing?
Dlaczego warto skorzystać z auto detailigu?
Jak zadbać o swój samochód?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u nas.