Choć często się o nich zapomina, opony pojazdu są jedną z najważniejszych rzeczy, o które trzeba dbać. Kontrola żywotności bieżnika i ciśnienia w oponach jest niezbędna, ale nie można na tym poprzestać. Innym ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest wyważanie opon.
Może to nie brzmi zbyt dobrze, ale niewyważone opony mogą prowadzić do wielu problemów, z którymi nie chcemy mieć do czynienia. Ale skąd wiadomo, że ma się niewyważone opony i dlaczego należy je naprawić? A co ważniejsze, ile powinno kosztować wyważenie opon?
W tym obszernym przewodniku omówimy wszystko, co musisz wiedzieć, aby Twój samochód był bezpieczny i sprawnie poruszał się po drogach. Zacznijmy od krótkiego omówienia objawów:
Najczęstszym objawem niewyważenia opon są nadmierne wibracje podczas jazdy z większą prędkością. Podczas kontroli wzrokowej można również zauważyć nierówne prowadzenie oraz nierównomierne lub nietypowe zużycie opon. Może to również powodować zużycie elementów zawieszenia.
Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista objawów niewyważenia opon:
Spis treści pokaż Objawy niewyważenia opon 1. Nadmierne drgania 2. Szorstki układ kierowniczy 3. Nierównomierne/niezwykłe zużycie opon 4. Zużyte elementy zawieszenia i układu kierowniczego 5. Zmniejszona oszczędność paliwa Co powoduje niewyważenie opon? Dlaczego należy naprawiać niewyważone opony? Ile kosztuje wyważanie opon?Objawy niewyważenia opon
1. Nadmierne wibracje
Jest to zdecydowanie najczęstszy objaw niewyważenia opon, a także najprawdopodobniej pierwszy, który zauważysz. Jeśli jedziesz drogą i czujesz nadmierne wibracje, może to oznaczać wiele problemów.
Jeśli problem pojawił się zaraz po zakupie nowych opon, prawdopodobnie przyczyną jest ich niewyważenie.
2. Szorstki układ kierowniczy
Gdy jedziesz drogą, wszystkie cztery opony powinny wywierać taką samą siłę na podłoże przy każdym obrocie. Jeśli pojazd ma niewyważone opony, będzie to odczuwalne podczas jazdy. Podczas jazdy prosto będą występować nadmierne drgania, ale przy każdej próbie skrętu problem będzie narastał.
Wibracje nie tylko się nasilą, ale także będziesz bardziej walczyć z samochodem na zakrętach.
3. Nierównomierne/niezwykłe zużycie opon
O ile można znieść dodatkowe wibracje, a nawet nierówną pracę układu kierowniczego, o tyle problemem, z którym nie chcemy mieć do czynienia, jest nierównomierne lub nietypowe zużycie opon. Jeśli opony nie poruszają się po podłożu we właściwy sposób, zużywają się nieprawidłowo.
Oznacza to, że opony będą się szybciej zużywać i trzeba będzie je wymienić wcześniej niż w innym przypadku. Nierównomierne zużycie opon jest nie tylko frustrujące, ale może być także kosztowne.
4. Zużyte elementy zawieszenia i układu kierowniczego
Opony zużywają się szybciej, gdy nie są wyważone, ale również powodują dodatkowe obciążenie zawieszenia i układu kierowniczego. Wibracje, które odczuwasz podczas jazdy, nie są odczuwalne bezpośrednio dla Ciebie, lecz przechodzą przez cały pojazd.
Końcowe wibracje, które odczuwasz, są dopiero po przejściu przez układ zawieszenia - a wibracje te są jeszcze silniejsze na kołach. Im dłużej pozostawiasz niewyważone opony w pojeździe, tym szybciej wszystko się zużyje.
5. Zmniejszona oszczędność paliwa
Nie zobaczysz, że zużycie paliwa spadnie z powierzchni ziemi, jeśli masz niewyważone opony, ale zauważysz spadek, jeśli zwrócisz na to uwagę.
Utrzymanie wszystkiego w ruchu wymaga nieco więcej pracy od silnika, co prowadzi do zmniejszenia zużycia paliwa. Jest to jeszcze jeden obszar, na który wydasz trochę więcej, jeśli zaniedbasz wyważanie opon.
Co powoduje niewyważenie opon?
Do niewyważenia opon może przyczynić się typowa jazda. Problem może jednak wynikać także z początkowego montażu opon. Za każdym razem, gdy montuje się nowe opony w samochodzie, należy je wyważyć. Niewielkie różnice między oponą a obręczą mogą prowadzić do niewyważenia opony i jest to zupełnie normalne. Te niewielkie różnice mogą wynosić nawet jedną uncję i są odczuwalne podczas jazdy.
Z czasem opony zużywają się nieco nierównomiernie, a ciężarki wyważające mogą się poluzować, zwłaszcza jeśli są przyklejone, co jest częste w przypadku obręczy aluminiowych.
Różnice te są zazwyczaj niewielkie, ale nawet tak małe zmiany mogą mieć duże znaczenie. Dobra wiadomość jest taka, że wiele sklepów oferuje dożywotnie wyważanie montowanych przez siebie opon. Dzięki temu można zaoszczędzić trochę pieniędzy i mieć pewność, że opony pozostaną wyważone przez cały okres ich eksploatacji.
Dlaczego należy naprawiać niewyważone opony
Należy naprawić niewyważone opony, aby poprawić komfort jazdy i zaoszczędzić pieniądze. Wyważenie opon nie jest drogie, a jeśli porównać to z dodatkowymi pieniędzmi, które zaoszczędzisz na paliwie, elementach zawieszenia i nowych oponach, to okaże się, że oszczędzasz pieniądze, naprawiając opony.
Nie chodzi więc tylko o zapewnienie bardziej płynnej jazdy i ogólnego komfortu, choć to też są ważne powody. Poprawa osiągów pojazdu, oszczędność pieniędzy i większy komfort jazdy - to rozwiązanie korzystne dla obu stron.
Ile kosztuje wyważanie opon?
Średni koszt wyważenia opony wynosi od 10 do 20 USD za oponę. Oznacza to, że za wszystkie cztery opony trzeba zapłacić od 40 do 80 USD.
Jest to jednak koszt samodzielnego wyważania, czyli przywiezienia samochodu do serwisu i wyważenia opon. W przypadku zakupu nowych opon cena może się różnić. Na przykład, jeśli kupujesz i montujesz opony w Wal-Mart, opłata w wysokości 15 USD za montaż obejmuje dożywotnie wyważenie opony.
Nie jest to jedyny sklep, który oferuje wyważanie opon w ramach opłaty instalacyjnej, co może obniżyć koszty. Ponadto niektóre miejsca jeszcze bardziej obniżają cenę, jeśli kupuje się tam opony. Jednak koszty te mogą nie być widoczne z góry, ale zazwyczaj są wliczone w cenę opony.
Należy pamiętać, że choć wyważanie opon może wydawać się drogie, to w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić pieniądze, ponieważ poprawia zużycie paliwa, wydłuża żywotność zawieszenia i opon.
Autor
Mariusz Furman
Redakcja chemadex.com.pl
Polecamy
Najnowsze
Jak sprawdzić przekaźnik samochodowy w warunkach domowych (5 prostych kroków)
W samochodzie znajduje się wiele podzespołów elektrycznych, które muszą ze sobą harmonijnie współpracować, aby zapewnić bezproblemową... [...]