Ile dać napiwku w myjni samochodowej (pracownikowi czy detaliście?)

Wszyscy prowadzimy coraz bardziej zabiegany tryb życia. W rzeczywistości wielu z nas jest tak zajętych, że nie znajduje nawet czasu na mycie własnych samochodów. Na szczęście z biegiem lat powstała ogromna branża, która polega na tym, że inni ludzie wykonują to zadanie za nas. Obecnie znamy ją jako branżę mycia i detailingu samochodów.

Podczas gdy w Europie, Chinach i na wielu innych dużych rynkach, gdzie działają myjnie samochodowe i zakłady detailingu, ludzie korzystają z usług, płacą wyznaczoną cenę i jadą dalej, amerykańscy klienci stają przed nieuniknionym pytaniem: ile powinienem dać napiwku pracownikowi myjni lub zakładowi detailingu? A może w ogóle powinieneś dać im napiwek za tę usługę? Na tym właśnie skupimy się w dzisiejszym blogu.

Przede wszystkim należy jasno określić różnice między pracownikami myjni samochodowej a specjalistami ds. detali samochodowych. Zwłaszcza ci drudzy nie byliby zadowoleni z tego, że określa się ich mianem tych samych osób.

Spis treści show Czym zajmuje się pracownik myjni samochodowej? Ile należy dać napiwku pracownikowi myjni? Czym zajmuje się mechanik samochodowy? Ile wynosi napiwek dla mechanika samochodowego? Myjnia samochodowa czy salon detailingu? Która opcja jest lepsza? 1. Potrzebujesz tylko umyć samochód, żeby nie wyglądał na brudny. 2. Twój samochód nie był myty od dłuższego czasu i być może wkrótce będziesz chciał go sprzedać.

Czym zajmuje się pracownik myjni samochodowej?

Jeśli Twoja lokalna myjnia nie jest zautomatyzowana, może w niej pracować pracownik, który myje samochód ręcznie. Jeśli jest zautomatyzowana, może być tam pracownik, który nadzoruje pracę urządzenia. W przypadku mycia ręcznego samochodu, prawdopodobnie użyta zostanie myjka elektryczna lub system dwuwiaderkowy, w którym samochód zostanie szybko umyty gąbkami i szamponem samochodowym, a następnie spłukany i osuszony ręcznikami z mikrofibry.

Standardowe mycie samochodu może obejmować podstawowe odkurzanie jego wnętrza, ale w większości przypadków standardowa myjnia samochodowa myje tylko elementy zewnętrzne. Celem pracownika myjni jest usunięcie całego brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń, które sprawiają, że powierzchnia samochodu wygląda źle. Zazwyczaj nie poświęca on zbyt wiele uwagi szczegółowym zabiegom, nie oferuje też woskowania, polerowania ani dodatkowej ochrony lakieru w ramach standardowej oferty.

W myjniach automatycznych pracownik obsługi jest obecny, aby upewnić się, że urządzenie działa prawidłowo, poinformować, czy jest coś, co należy zrobić, aby przygotować się do wjazdu do myjni, i ewentualnie wykonać dodatkowe płukanie, jeśli urządzenie coś przeoczyło (choć w przypadku nowoczesnych urządzeń zdarza się to już bardzo rzadko).

Wreszcie, ponieważ pracownicy myjni znajdują się na pierwszej linii frontu swojej działalności, prawie zawsze muszą być dobrzy w obsłudze klienta, odpowiadając na pytania i pomagając w rozwiązywaniu problemów, jakie możesz mieć z usługą.

Ile należy dać napiwku pracownikowi myjni?

Jeśli myjnia jest zautomatyzowana, a pracownik ma za zadanie jedynie nadzorować pracę urządzenia, zazwyczaj nie oczekuje się napiwku. Jednak w przypadku osób, które myją ręcznie, można dać od 2 do 5 dolarów.

W każdym przypadku i w każdej myjni, jeśli uważasz, że pracownik zapewnił Ci wzorową obsługę klienta, możesz dać mu napiwek.

W przypadku pracowników myjni, ponieważ napiwki nie zawsze są oczekiwane, tak jak w większości restauracji, a także w przypadku osób dostarczających jedzenie, napiwki są zazwyczaj bardzo ciepło przyjmowane.

Konwencją może być dawanie napiwków w wysokości od 2 do 5 dolarów jako napiwku dla pracowników tradycyjnych myjni samochodowych. Jest to dobra liczba bazowa, od której można obliczyć coś nieco hojniejszego, jeśli ma się wrażenie, że pracownicy wykonali świetną robotę.

Niektórzy działają na podobnej zasadzie, jak w przypadku napiwków w restauracjach, oferując 10-20 procent ceny myjni, ale w większości przypadków będzie to taka sama kwota. Przeciętna myjnia samochodowa w USA kosztuje około 15 dolarów. Zwykłe usługi mycia samochodów są więc dość tanie, często dlatego, że biuro obsługi jest o wiele prostsze niż pełny detailing. W każdym razie można kierować się własnym osądem. Każda z liczb, które wymieniliśmy powyżej, byłaby mile widziana przez przeciętnego pracownika myjni.

Co robi car detailer?

Praca car detailera jest oczywiście powiązana z pracą pracownika myjni, ale każdy detailer szybko powie Ci, że jest to o wiele więcej. Detailer różni się od przeciętnego pracownika myjni głównie tym, że dla niego czyszczenie samochodów stało się poważniejszym zajęciem zawodowym. Wielu detailerów to freelancerzy, którzy zakładają małe firmy. Ich pasją są samochody i poświęcają się zrozumieniu geografii samochodu oraz temu, jak najlepiej wyczyścić każdą jego zewnętrzną część, a także każdy zakamarek wnętrza.

Detaliści samochodowi oferują szereg usług, zazwyczaj sprzedawanych w formie pakietów detailingowych. Pakiety te zaczynają się od dość podstawowych, a kończą na znacznie bardziej kompleksowych (i kosztownych). Typowy podstawowy pakiet detailingowy dla średniej wielkości samochodu typu sedan wyniesie Cię 50 dolarów. Jeśli masz większy samochód, taki jak pełnowymiarowy SUV, to powinieneś spodziewać się zapłacić około 70 dolarów za podstawowy pakiet. Ceny różnią się w zależności od miejsca, ale normalne jest, że nawet podstawowy pakiet usług detailera jest trzy- lub czterokrotnie droższy niż w przeciętnej myjni samochodowej. W górnym segmencie ceny pakietów detailingowych mogą sięgać setek dolarów.

Detailerzy oferują czyszczenie, które jest o wiele głębsze i bardziej kompleksowe niż w przypadku zwykłych myjni. Dzielą samochód na poszczególne sekcje i poświęcają każdej z nich wiele uwagi, aby wyczyścić je perfekcyjnie, zgodnie z kształtem i budową pojazdu. Ich usługi obejmują także zazwyczaj woskowanie i inne środki ochrony lakieru, nawet w przypadku pakietów z niższej półki. We wnętrzu samochodu detailer odkurza, usuwa kurz, plamy, usuwa zapachy i wiele innych.

Jedną z największych różnic między pracą detailera a pracą zwykłej myjni jest czynnik "regenerujący". W myjni samochód jest czysty, ale w car detailingu przywraca się go do stanu, w jakim był, gdy kupiono go od nowości.

Ile należy dać napiwku detaliście samochodowemu?

Zwyczajowo daje się napiwek w wysokości 10-20% wartości pakietu, ale należy to robić tylko wtedy, gdy wykonał on naprawdę dobrą robotę.

Bardziej specjalistyczny charakter pracy car detailera zazwyczaj uzasadnia hojniejszy napiwek. Pracownik myjni samochodowej może poświęcić mniej niż 30 minut na wyczyszczenie Twojego samochodu. Detailerowi może to zająć od 2 do 5 godzin, w zależności od tego, o jaki zakres prac poprosimy i jaki pakiet wykupimy.

Detailerzy nie są jak serwerzy w restauracji, którzy zachowują dobre nastawienie i zarabiają na napiwkach nawet wtedy, gdy jedzenie jest kiepskie. Serwerzy nie gotują przecież potraw, a mimo to można im dać napiwek za dobrą obsługę. Detailing samochodowy jest jednak usługą o wiele bardziej wykwalifikowaną i wysokiej jakości. Zanim dasz napiwek, oczekuj fantastycznie wykonanej pracy.

Myjnia samochodowa czy zakład detailingu? Która opcja jest lepsza?

Na zakończenie dzisiejszego bloga proponujemy kilka dodatkowych porad na temat tego, czy lepiej jest zatrudnić detailera, czy skorzystać ze zwykłej myjni samochodowej. Oba rozwiązania mają swoje oczywiste wady i zalety. Myjnia jest o wiele tańsza niż detailing, ale poziom czyszczenia wykonywany przez detailerów jest zdecydowanie wyższy. Na koniec należy więc zastanowić się nad swoimi potrzebami. Poniżej podajemy kilka przykładów, aby pokazać, co mamy na myśli:

1. Potrzebujesz tylko wyczyścić samochód, aby nie wyglądał na brudny.

Jeśli brzmi to tak, jakbyś tego chciał, to dobrze będzie, jeśli będziesz jeździł do zwykłej myjni, może raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie, w zależności od tego, gdzie mieszkasz i jeździsz oraz jak bardzo Twój samochód się brudzi. Jeśli jednak masz dzieci, pomyśl o tym, aby to one myły samochód w weekend. To dobry sposób na nauczenie ich odpowiedzialności, a przy okazji dadzą im coś pożytecznego do zrobienia.

2. Twój samochód nie był myty od dłuższego czasu i być może wkrótce będziesz chciał go sprzedać.

To jest czas, w którym przydałby się zabieg detailingowy. Jeśli przez dłuższy czas nie był czyszczony, brud gromadzi się w miejscach, do których zwykła myjnia po prostu nie dotrze. Wnikliwe oko i fachowy umysł detailera sprawi, że każdy kąt, każdy zakamarek i każde ciemne zagłębienie samochodu zostanie należycie oczyszczone. Dodatkowo, efekt renowacyjny detailingu pomoże dodać "czynnik wow", gdy przyjdzie do sprzedaży samochodu. Estetyka samochodu ma ogromny wpływ na to, czy kupujący będzie skłonny zapłacić za niego cenę wywoławczą.

Zastanów się, jaki rodzaj czyszczenia samochodu najlepiej pasuje do Twojej sytuacji i pamiętaj, aby zawsze dawać napiwki za dobrą robotę. Nie musi to być duża kwota, ale przynajmniej symboliczne okazanie uznania będzie bardzo mile widziane.

Autor

Robert Skrzypek

Redakcja chemadex.com.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@chemadex.com.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją

Czym jest auto detailing?
Dlaczego warto skorzystać z auto detailigu?
Jak zadbać o swój samochód?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u nas.