Co to jest auto detailing?
Auto detailing znany też jako car valeting to szereg działań, których celem jest dokładne czyszczenie, woskowanie oraz polerowanie pojazdów i to zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Oczywiście, nie składa się on z aktywności przypadkowych, osoby decydujące się na auto detailing mówią bowiem o konkretnych celach, jakie powinny być zrealizowane dzięki niemu. (http://motogo.pl/o-nas) Tu na pierwszy plan wysuwa się podniesienie walorów estetycznych samochodu, nie bez znaczenia wydaje się jednak również troska o powlokę lakierniczą, konkretne zabiegi przyczyniają się bowiem do tego, że staje się ona bardziej trwała i trakcyjna wizualnie.
W Polsce mówiąc o auto detailingu należy mieć świadomość tego, że mamy do czynienia z dziedziną dość świeżą, trudno jednak nie dostrzec tego, że z roku na rok cieszy się on coraz większym zainteresowaniem. Nie można jednak się temu dziwić, gdy bowiem podchodzimy do samochodu we właściwy sposób, okazuje się, że problemu nie stanowi zmiana liczącego sobie dwadzieścia lat pojazdu w nieśmiertelny wehikuł, który ma własną historię do opowiedzenia. Co więcej, efekt auto detailingu jest w stanie wzbudzić zazdrość innych kierowców i z całą pewnością jest to zazdrość, która znajduje uzasadnienie w stanie faktycznym. Oczywiście, nie ma takich zasad auto detailingu, które sprawdzałyby się w odniesieniu do każdego bez wyjątku pojazdu, nie można więc zapominać o tym, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim indywidualne podejście do pojazdu.
Mycie i czyszczenie
Gdybyśmy mieli wskazać element kluczowy dla pielęgnacji pojazdu, z pewnością musielibyśmy wspomnieć tak o jego myciu, jak i czyszczeniu. Co ważne, każda z tych czynności powinna być traktowana jak odrębna procedura. Podczas mycia istnieje możliwość usunięcia z powłoki lakierniczej luźnych zabrudzeń, można więc wyeliminować w ten sposób zarówno kurz, jak i ptasie odchody stanowiące bardzo duże zagrożenie dla lakieru. Czyszczenie usuwa zabrudzenia, które zdążyły już spoić się z lakierem, pozwala też na pozbycie się odbarwień oraz plam. Ustalenie, czy lakier wymaga już dokładnego oczyszczenia, nie jest zresztą trudne. Sygnałem wzywającym nas do podjęcia konkretnych działań jest przede wszystkim szorstkość lakieru po umyciu oraz trudności z jego osuszeniem.
Polerowanie lakieru
Polerowanie lakieru to zadanie, którego celem jest pozbycie się z niego wżerów będących pozostałością po kwaśnym deszczu, rys, plam oraz oksydacji. W tym celu należy sięgać po odpowiednie pasty polerskie, nie można jednak zapominać o tym, że duże znaczenie ma wykorzystanie właściwej gąbki. Ważnym elementem jest też woskowanie, chroni ono bowiem lakier przed czynnikami związanymi ze środowiskiem zewnętrznym.
Autor
Robert Skrzypek
Redakcja chemadex.com.pl
Zobacz również
Polecamy
Najnowsze
Jak sprawdzić przekaźnik samochodowy w warunkach domowych (5 prostych kroków)
W samochodzie znajduje się wiele podzespołów elektrycznych, które muszą ze sobą harmonijnie współpracować, aby zapewnić bezproblemową... [...]