Czym jest autodetailing?

Auto detailing

Auto detailing to proces, który polega na doprowadzeniu samochodu do nienagannego stanu wizualnego. Chodzi zarówno o wnętrze auta, jak i lakier. Tego rodzaju usługa dotyczyć może zarówno samochodów nowych, jak i używanych. Nie ma się więc co dziwić, że również samochód salonu można poddać takiemu procesowi. W przypadku nowych aut usuwa się mikro zarysowania powstające w procesie transportu. Następnie lakier zabezpieczany jest powłoką wosku oraz sealantu. (http://motogo.pl/o-nas) Dokonuje się także konserwacji plastikowych oraz gumowych elementów znajdujących się we wnętrzu. W starszych samochodach wykonywana jest jeszcze korekta powłoki lakierniczej oraz czyszczenie nadkoli, wnętrz komory silnika, bagażnika, szyberdachu oraz całego wnętrza auta.

Detailing bardzo często mylnie utożsamiany jest z praniem tapicerki oraz polerowaniem lakieru, czyli usługami, które wykonuje większość działających na terenie naszego kraju myjni samochodowych. Detailing to natomiast SPA do samochodu. Proces renowacji może trwać nawet cztery dni. Główną rolę pełni w tym wypadku dokładność oraz troska o najmniejsze nawet szczegóły. W pierwszej kolejności wykonywane jest dokładne mycie samochodu. Używa się do tego specjalnej rękawicy i myjki ciśnieniowej.

Lakierowanie samochodu

Powierzchnia lakieru czyszczona jest z nalotów, smoły, pozostałości owadów. Następnie lakier czyszczony jest za pomocą specjalnej glinki. Dzięki temu lakierowi zostaje przywrócona szklista gładkość. Kiedy powierzchnia lakieru jest już czysta, przeprowadza się jej inspekcję, mierzy grubość powłoki, uzupełnia ewentualne odpryski oraz ubytki. Kiedy stan lakieru jest już znany, można przystąpić do wykonania korekty. Jest to proces czasochłonny i składający się z wielu etapów. Wymaga ogromnego wyczucia i ogromnego doświadczenia.

Korekta lakieru

Do korekty wykorzystywane jest kilka rodzajów past. Zaczyna się od pasty bardzo mocno ściernej, kończy na takiej, która niezwykle mocno wygładza na końcu. W trakcie prac pastę zmienia się kilkukrotnie. Korekcie poddawane są także reflektory oraz lampy – również te, które zostały wykonane z plastiku. Po korekcie idealnie czysta powierzchnia lakieru jest odpowiednio zabezpieczana. Następnie zabezpieczane są wszystkie pozostałe elementy karoserii. Zalicza się do nich listwy, uszczelki, elementy chromowane, opony.

Na felgi nakładany jest specjalny wosk, którego formuła przystosowana jest „do pracy” w trudnych warunkach. Istotnie ułatwia on późniejsze usuwanie z kół resztek pyłu pochodzącego z klocków hamulcowych, a także rozmaitych nalotów drogowych.

Autor

Karol Cisoń

Redakcja chemadex.com.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@chemadex.com.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją

Czym jest auto detailing?
Dlaczego warto skorzystać z auto detailigu?
Jak zadbać o swój samochód?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u nas.