Silnik V6 vs. Silnik V8: Różnice (i który jest lepszy?)

Przy zakupie samochodu stajesz przed wyborem między silnikiem V6 a V8. Choć oba te silniki mają wiele wspólnego, istnieją pewne istotne różnice, na które należy zwrócić uwagę. Oba silniki działają w ten sam sposób - benzyna zapala się w ich wnętrzu, tworząc napęd.

Wewnątrz cylindrów silnika eksplozje wywołują ruch obrotowy, który przekształca silnik w siłę mechaniczną napędzającą pojazd.

Na tym jednak kończą się podobieństwa między tymi dwoma silnikami. Przyjrzyjmy się bliżej silnikom V6 i V8, aby sprawdzić, co każdy z nich oferuje i który jest najlepszy.

Główną różnicą między silnikiem V6 a V8 jest liczba cylindrów, która ma wpływ na osiągi i zużycie paliwa. Silnik V8 jest często silniejszy, ale zużywa więcej paliwa niż silnik V6.

To tylko krótka odpowiedź, ale jest w tym znacznie więcej prawdy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć na ten temat!

Spis treści show Co oznacza litera "V" w terminologii silników? Zalety silników V6 i V8 1. Podobna moc 2. Dobre możliwości holowania 3. Lepsze właściwości jezdne 4. Większa oszczędność paliwa 5. Niższe koszty Zalety silników V8 i V6 1. Wyższy pułap mocy 2. Lepsze przyspieszenie i prędkość 3. Najlepsze do holowania V6 vs. V8: który jest lepszy?

Co oznacza litera "V" w terminologii silnikowej?

Producenci samochodów tworzą wiele różnych typów silników, tworząc silniki o określonej wielkości i liczbie cylindrów. Cylindry w silniku mogą mieć kształt litery "V", dlatego też są nazywane silnikami V6 i V8. W silniku typu V cylindry są rozmieszczone w dwóch symetrycznych rzędach.

W silniku V6 znajdują się dwa rzędy po trzy cylindry w każdym, a w silniku V8 - dwa rzędy po cztery cylindry w każdym. Oba typy silników są dobrze wyważone i stworzone z myślą o optymalnych osiągach. Oba silniki można znaleźć w niektórych ulubionych samochodach sportowych lub pickupach, ze względu na ich możliwości.

RELATED: Silnik z krótkim i długim blokiem

Zalety silników V6 i V8

Blok silnika V6Jeśli

rozważasz zakup pojazdu z silnikiem V6, możesz liczyć na kilka korzyści.

  • Podobna moc
  • Możliwość holowania jest dobra
  • Lepsze prowadzenie
  • Większa oszczędność paliwa
  • Niższe koszty

1. Podobna moc

Przejście z silnika V6 na V8 nie spowoduje drastycznej różnicy w mocy. Na przykład Ford F-150 z 2021 roku z podwójnie turbodoładowanym silnikiem V6 EcoBoost ma moc 325 KM, podczas gdy dostępny silnik V8 generuje moc 400 KM.

Choć jest to niewielki wzrost, dla większości klientów może nie być wart dodatkowej ceny. Do codziennej jazdy silnik V6 dostarczy wystarczająco dużo mocy, aby wykonać zadanie. Ponadto oferuje więcej niż standardowy czterocylindrowiec, a przy tym ma bardziej kompaktową budowę.

2. Dobre możliwości holowania

Stało się jasne, że nowoczesne pojazdy nie muszą mieć potężnego silnika V8, aby móc dużo holować. Ford Expedition z 2021 roku jest wyposażony w 3,5-litrowy silnik EcoBoost V6 z podwójnym turbodoładowaniem, który może holować do 9 300 funtów.

Jest to najwyższy wynik w swojej klasie, a wszystko to bez silnika V8. Takiej samej zdolności holowniczej nie można znaleźć w przypadku silnika czterocylindrowego.

3. Lepsze właściwości jezdne

Silnik V6 waży mniej niż silnik V8. Choć zapewnia on większą stabilność, większą różnicę można zauważyć podczas pokonywania zakrętów, nawrotów i łuków. Dzięki mniejszej liczbie cylindrów uzyskuje się lepsze osiągi bez zwiększania masy.

Podczas gdy silnik V8 może próbować bardziej dryfować podczas zakrętu, V6 może pokonywać zakręty bardzo zwinnie. Jest to ważna cecha, niezależnie od tego, czy pędzisz po wiejskiej drodze samochodem sportowym, czy zawozisz dzieci do szkoły dużym SUV-em.

4. Większa oszczędność paliwa

Większość silników V6 spala mniej paliwa niż większe silniki V8. Oszczędność paliwa oznacza, że mniej czasu spędzisz przy dystrybutorze, a więcej pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni.

Widać to ponownie na przykładzie Forda F-150 z linii 2021. Mniejszy silnik EcoBoost V6 jest oceniany na 20/26 mpg, podczas gdy większy silnik V8 osiąga 17/24 mpg.

5. Niższy koszt

Oprócz oszczędności paliwa, jazda samochodem z silnikiem V6 wiąże się również z niższymi kosztami. Jego produkcja kosztuje mniej, dlatego cena początkowa jest prawie zawsze niższa niż cena takiego samego samochodu z silnikiem V8.

Ponadto zmniejszają się koszty konserwacji. Przy mniejszej liczbie cylindrów jest mniej części do wymiany i mniej elementów, które mogą ulec uszkodzeniu.

Zalety silników V8 w porównaniu z silnikami V6

Blok silnika V8Jednakże

istnieje kilka zalet

silnika V8 w

porównaniu z V6

.
  • Wyższy pułap mocy
  • Lepsze przyspieszenie i prędkość
  • Najlepszy do holowania

1. Wyższy pułap mocy

Chociaż wykazaliśmy, że wiele nowoczesnych silników V6 może dostarczyć prawie tyle samo mocy co V8, nie mogą one konkurować z maksymalną pojemnością większego silnika. Największą moc można uzyskać z silnika V8.

Przykładem może być silnik 6,2 l HEMI High-Output Hellcat Redeye V8, który osiąga moc 797 KM. Jest to moc, z którą żaden silnik V6 nie może się równać.

2. Lepsze przyspieszenie i prędkość

Silnik V8 jest stworzony do tego, aby na niego naciskać. Po naciśnięciu pedału gazu możesz oczekiwać szybkiej reakcji i dostępu do mocy, jakiej potrzebujesz.

Silnik V8 nie tylko osiąga wyższą prędkość maksymalną niż porównywalny V6, ale jest też lepiej wyposażony, aby zapewnić szybsze czasy przyspieszenia. Na przykład Chevy Camaro 2021 z 3,6-litrowym silnikiem V6 osiąga czas 0-60 mph wynoszący 5,4 sekundy, podczas gdy 6,2-litrowy doładowany silnik V8 oferuje czas 0-60 mph wynoszący 3,5 sekundy.

3. Najlepszy do holowania

Jeśli planujesz stale przewozić ciężkie towary, prawdopodobnie stwierdzisz, że silnik V8 oferuje lepsze osiągi. Jest on przeznaczony do łatwego utrzymywania ciężkich ładunków.

Silnik V8 nie będzie tak obciążony jak silnik V6, gdy ładownia jest pełna. Nawet w przypadku większości modernizacji silników V6 można zauważyć, że silniki V8 często mają większą ładowność.

V6 vs. V8: który jest lepszy?

Po zapoznaniu się z zaletami i wadami silników V6 i V8 możesz już wiedzieć, który z nich jest lepszy dla Ciebie. Aby określić, który z nich będzie najlepiej pasował do Twoich potrzeb, musisz ustalić, do czego zamierzasz używać swojego pojazdu.

Jeśli zależy Ci na jak najniższej cenie przy jednoczesnym zapewnieniu doskonałych właściwości jezdnych, silnik V6 może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Pozwoli to także zaoszczędzić pieniądze na pompie paliwowej. Jeśli jednak planujesz dużo przewozić, V8 może być dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Ponadto jest to idealny wybór, jeśli szukasz maksymalnej prędkości w swoim samochodzie sportowym i nie martwisz się o cenę.

Autor

Karol Cisoń

Redakcja chemadex.com.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@chemadex.com.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją

Czym jest auto detailing?
Dlaczego warto skorzystać z auto detailigu?
Jak zadbać o swój samochód?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u nas.